روغن صاف یا شورتنینگ ( Shortening oil )

روغن صاف یا شورتنینگ ( Shortening oil )

روغن صاف یا شورتنینگ ( Shortening oil )

روغن صاف قنادی یا همان شورتنینگ روغن جامدی است که برای صنعت کیک و شیرینی پزی و استفاده زیادی دارد و به بالا بردن کیفیت این محصولات کمک میکند . این روغن برای مصارف پخت و پز کیک و شیرینی و خمیرها در خانه هم بسیار مورد استقبال و استفاده قرار گرفته.

روغن صاف قنادی یا همان شورتنیگ از دانه ها و روغن های گیاهی گرفته میشودکه در دستور پخت شیرینی های بسیار پرطرفدار مثل شیرینی دانمارکی ،خمیر هزارلایه و انواع شیرینی های خشک کاربرد ویژه ای دارد . به عنوان مثال در تهیه خمیر نان تارت جایگزین کردن روغن صاف قنادی به جای کره خمیر را ترد تر و ورقه ای تر میکند. روغن صاف قنادی در صنعت کیک و شیرینی پزی و خمیرها جایگاه ویژه دارد.

روغن صاف
روغن صاف

روغن صاف

در آشپزی استفاده به جا از روغن ها اعجاز میکند. به عنوان یک کدبانو و قناد و آشپز باید شناخت کافی در مورد چربی ها داشته باشیم، شناخت انواع چربی ها به ما کمک میکند تا آشپزی بهتری داشته باشیم ، روغن صاف از روغن گیاهانی مانند آفتاب گردان، سویا، دانه پنبه و نخل تهیه می شود.
دانستن تفاوت روغن صاف یا روغن قنادی (شوتنینگ)، کره گیاهی یا مارگارین و… به ما کمک میکند که یک طعم فراموش نشدنی به غذاها و شیرینی ها و همچنین فرمی زیبا و ماندگار تر بدهیم.

بخشی از مزایای روغن صاف

 • مدت زمان نگهداری این روغن حدود 2 سال می باشد که نیاز به نگهداری در یخچال نیست، نگهداری در جای خنک و خشک کفایت میکند.
  افراد وگان و گیاه خوار می توانند روغن صاف را جایگزین کره بکنند.
 • چربی موجود دراین روغن ها کاملا خالص است و املاح دیگری در آن وجود ندارد.
 • روغن صاف با تغییری که درساختار گلوتن می دهد، حالت کشسانی به خمیر پیتزا و پنیر پیتزا می دهد .
 • روغن صاف نقطه ذوب بالایی دارد .
 • روغن صاف به محصول نهایی بافت نرم و خیلی لطیفی می دهد.
 • ماندگاری بالاتر در شیرینی


تفاوت روغن صاف قنادی با روغن جامد قنادی:

روغن صاف قنادی بدون عطر و بو است اما روغن جامد قنادی طعم و بو دارد. اسیدهای چرب گراتین روغن قنادی یا روغن 50 بیشتر از روغن جامد صاف است، روغن جامد صاف شده نسبت به روغن قنادی نرم تر یا همان شل تر است.

چگونه از روغن جامد روغن صاف تهیه کنیم

فقط کافی است یک کیلو گرم روغن جامد و بدون بو و عطر را روی حرارت غیر مستقیم و خیلی ملایم به روش بن ماری (ظرف حاوی روغن را روی بخار کتری قرار می دهیم) قرار دهیم و با قاشق کم کم هم بزنیم تا آرام آرام آب شود.
از روش بن ماری استفاده میکنیم چون روغن نباید داغ یا دود شود. بعد که روغن از حالت جامد یا نیمه جامد به حالت مایع درآمد کمی فرصت می دهیم تا خنک شود. در این مرحله روغن خنک شده را داخل یک شیشه یا ظرف تمیزی میریزیم و درب آن را میبندیم .
حالا ظرف را داخل یخچال میگذاریم تا سفت شود . الان ما یک روغن صاف برای شیرینی پزی داریم.

انواع روغن قنادی
انواع روغن قنادی

تفاوت روغن صاف قنادی با روغن جامد صاف

این دو روغن با هم متفاوت است و نباید جایگزین هم شوند. روغن صاف قنادی که در ایران به روغن ۵۰ هم شناخته شده یک روغن کاملا جامد حتی در دمای محیط است، هیچگونه عطر و بو طعمی ندارد و دارای بافت بسیار نرمی است . روغن صاف قنادی مقاوم ترین نوع چربی در مقابل گرما و رطوبت است.
روغن های قنادی در حالات مختلف مثل در دمای اتاق یا یخچال و حتی هوای گرم اتاق جامد است، ولی روغن های جامد صاف شده ممکن است نیمه جامد بشود.

علت کیفیت خوب و ترد و ماندگاری شیرینیها و کیکهایی که درآن از روغن صاف استفاده شده چیست؟


روغن صاف به دلیل اینکه خالص هست به عبارتی درون آن هیچگونه حباب یا هوایی وجود نداره باعث افزایش کیفیت انواع شیرینی خشک و کیکها و خمیر هزارلایه میشود، ماندگاری محصولات تهیه شده از روغن صاف بالاتر است، و جالب اینکه هیچ طعم و بو و مزه ای ندارد و مورد علاقه همه نوع سلیقه ای هست.

کاربرد روغن صاف (Shortening oil) درصنایع غذایی

 • نازک و نرم کردن بافت نان ها
 • پوکی و تردی محصول به دلیل وارد شدن هوا به ساختار خمیر
 • بالا بردن استحکام و یکپارچگی در بافت شیرینی ها
 • آسان تر شدن کار مخلوط با هم زن ها با دور بالا

قیمت خرید روغن صاف


روغن صاف یا همان شورتنینگ ها به دلیل کاربرد گسترده در صنایع غذایی بازار خرید و فروش بزرگی دارند. قیمت روغنها با توجه به نوع و درجه ذوب متفاوت است و قابل تهیه از فروشگاها و قنادی ها است.


انواع روغن صاف


روغن های صاف یا همان شورتنینگ ها به دو دسته تقسیم میشوند پخت و پز و سرخ کردن روغن های صاف سرخ کردنی به شدت تصفیه شده اند و با اضافه کردن یکسری افزودنی کاملا مناسب شده اند برای سرخ کردن .
این روغن ها میتوانند شامل انواع چربی های گیاهی و حیوانی یا ترکیب هردو باشند. شورتنینگ هایی که برای پخت و پز استفاده میشوند هم میتوانند از چربی های گیاهی باشند و هم از چربی های حیوانی . برچسب شورتنینگ گیاهی روی روغن نشانگر گیاهی بودن چربی آن است در غیر اینصورت حیوانی است.

butter in cake


کره حیوانی در پخت شیرینی


کره حیوانی از شیر درست می شود به همین دلیل ناخالصی های مانند دوغ، آب و غیره دارد و در پخت شیرینی دو مسئله دارد اول اینکه طعم و بو خاصی دارد پس در شیرینی هم حس می شود به همین دلیل بعضی افراد دوست ندارند و اما نکته مهم دیگر اینکه ماندگاری شیرینی ها رو کاهش می دهد برای همین باید شیرینی های که با کره حیوانی درست می شود برای مدت زیاد نگه داری نشود و بهتراست زود تر مصرف شود.
چون در کره حیوانی دوغ هم وجود دارد باعث می شود شیرینی ها شل تر در بیاد و خراب بشه، اما کره های قنادی ماندگاری بیشتری نسبت به کره های موجود در سوپر مارکت دارد.

8 نظر

ارسال نظر

جستجو

دسته بندی مقالات

آخرین مقالات

برچسب ها

آفتاب مارگارین